A máj a rendszeresen italozó ember legbecsesebb szerve. Az életvitelünk szabta keretek között óvjuk, védjük tehát, ahogy csak tőlünk telik! A lassan kibontakozó mozgalmunk célkitűzéseivel is harmonizál a máj lehető leghatékonyabb védelme, no persze az eredeti célt sem téveszthetjük szem elől, vagyis mindez nem mehet a rendszeres borfogyasztás rovására. Ne keverjük kérem a célt és az eszközt, mert az ugye hová vezetne. A máj eszköz. A cél a mértékletes, de évtizedekig folytatható rendszeres borfogyasztás. Máskülönben a végén még úgy járunk, mint bármely egészségmániás: elvileg azért kezd bele a sportba/diétába/önmegtartóztatásba, hogy jól érezze magát, aztán lesz belőle valami önfigyelő, kényszerbeteg saláta- vagy fekvenyomás-függő, aki egy percig sem találja a helyét a világban. Akkor már függjünk olyasmitől, ami örömöt okoz: szex, bor, könyvek. Csak ne dögöljünk bele. Az alkoholos részéhez győjtöttünk egy kis kosárnyi jótanácsot, copypaste következik, vagyis hát idézetek innen, onnan. A lényeg, hogy időnként pl. hetente, vagy kéthetente, de legalább néha csináljunk un. máj regeneráló napkat, amikor nem iszunk. Ja, és egy orvos cimbi szerint négy nap alatt nincs értelme. És tudjuk, hogy a sejtjeink nem szoknak le a szeszről ettől, de a májunk tovább bíraja, így mi is tovább bírjuk, mégpedig borozgatva!
"Májregeneráló gyógynövények
Máriatövis: teaként nem gyakran használjuk, mert hatóanyagai nehezen oldhatók ki. A májműködést segítő gyógyszerek fontos alapanyaga. Hatóanyaga, a silymarin segíti az ép májsejtek osztódását, és ezzel a károsodott sejtektől a méregtelenítő feladatot az új sejtek átvehetik. (patikában a silegon úgy 800 Ft, az 50 darabos, 1300 körül a 100 db-os.)
Articsóka: a leveleiben megtalálható cynarin a máriatövishez hasonló hatású. Ezt a növényt fogyaszthatjuk nyersen, illetve főzve is.
Katángkóró: a mezőkön gyakran látott kék virágú növény kórógyökeréből készült tea jó hatású a máj- és epebántalmak kezelésében.
Benedekfű: Magyarországon termesztik, a svédcsepp alapvető alkotórésze. Azonkívül, hogy a májsejtek működését serkenti, vírusölő hatással is rendelkezik
Májregeneráló vitaminok
A vitaminok közül elsősorban a C-vitamin és a B12-vitaminpótlás mutatott pozitív eredményeket a máj gyulladásos megbetegedéseiben. Ezt zöldség- és gyümölcsfogyasztással, illetve különböző természetes alapú étrendi kiegészítőkkel vehetjük magunkhoz. Emellett májbetegségekben kialakulhat A- és K-vitaminhiány is, ennek megelőzése érdekében rendszeresen kell fogyasztani ezeket a vitaminokat tartalmazó nyersanyagokat. A-vitaminban gazdag a tej, a túró, a máj és a tojás. K-vitamint tartalmaz a spenót, sárgarépa, paradicsom, az árpa, a köles, a szója, illetve az állati eredetű táplálékok közül a máj és a tojás.
Diéta
Szénhidrátgazdagság: A máj egyik alapvető feladata a táplálék szénhidrátjainak átalakítása, raktározása, valamint a kívánatos vércukorszint fenntartása. Naponta négyszer-ötször érdemes gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyasztani gyümölcsök, gyümölcslevek, limonádé, tea, tejes italok stb. formájában. Fontos szénhidrátforrás még a burgonya, a rizs és a zöldségek is, illetve hámozott alma, banán, őszibarack a többi gyümölcs csak kompótnak elkészítve vagy préselve fogyaszthatók. (az aprómagvas gyümölcsök semmilyen formában sem)
A gyakori emésztési problémák, puffadás és teltségérzés miatt durva rostokat, illetve illóolajokat tartalmazó száraz hüvelyeseket és káposztaféléket, kukoricát nem ajánlatos enni, bár ez konyhatechnológiával valamennyire befolyásolható.
Fehérjegazdagság: A májnak a fehérje-anyagcserében is fontos szerepe van. A fehérjék nélkülözhetetlenek a szervezet egészséges működéséhez. Ajánlott fehérjeforrások a sovány húsok, a tej-, tejtermékek és a tojásfehérje.
Idült májbetegségek esetén az esetlegesen kialakuló idegrendszeri tünetek észlelése esetén azonnal meg kell szorítani a fehérjebevitelt (max. 40 g / nap). Ilyenkor a húsokat mellőzzük, s a hangsúly a tejre, a tejtermékekre és a növényi fehérjeforrásokra kerül.
Zsírszegénység: A túlzott zsírfogyasztás hátrányosan befolyásolja a betegség lefolyását és a gyógyulást. Az ajánlott bevitel 0,8-1 g / ttkg, javarészt növényi olaj formájában.
Vitamingazdagság: A szénhidrátbevitellel együtt a B1-vit. fogyasztást is növelni kell ,de szükség lehet az A-, K- és az E-vitamin pótlására is.
Ételkészítésnél kerüljenek előtérbe a párolás, a főzés, valamint a sütőzacskóban, a római tálban stb. való sütés. Lehetőleg ne egyen a beteg zsírban vagy olajban pirított hagymával és fűszerpaprikával készülő ételeket (pörköltöket). Sűrítésnek a habarás, száraz rántás, a hintés és a diétás rántás ajánlott. Kerüljék a csípős erős fűszereket, helyette kímélő zöldfűszereket használjunk."
Csak megjegyzem, hogy több más diéta a szénhidrát- és fehérjegazdagság tekintetében kérlelhetetlenebbnek tűnik, szerintük egy májdiéta lényege a tészta, a hal és a csirkemell mértéktelen zabálása. Ja, és az a lényeg, hogy ha már beteg a májunk ne igyunk, de ugye mi ezt kívánjuk megelőzni.
Utolsó kommentek